تبلیغات
صدر نیوز

صدر نیوز
((سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد.))امام خامنه‌ای مدظله‌العالی 
نویسندگان
نظر سنجی
در جهان امروز که جریان های افراطی شکل گرفته اند نظر شما درباره وحدت سنی و شیعه چیست؟

صفحات جانبی

ابوعمار؛ اولین شهید اسلام
«یاسر بن عامر عنسی» از مردم یمن و از طائفه «مذجح» از قبیله «عنس» بود. تراجم نگاران و زندگی نامه نویسان نسب او را تا حدود جد بیستم ذكر كرده اند. (یاسر بن عامر بن مالك بن كنانه بن قیس بن حصین بن وذیم ابن ثعلبه بن عوف بن حارثه بن عامر الاكبر بن یام بن عنس بن مالك بن ادد بن زید بن یشجب مذجحی عنسی)، وی تا دوران جوانی در یمن زندگی كرد. سه برادر داشت كه یكی از آنها مفقود شد. او به همراه دو برادر دیگرش به نام های «مالك» و «حارث» برای یافتن برادر گمشده خویش به مكه آمده و به جست وجو پرداختند؛ ولی از یافتن او ناامید گشتند. مالك و حارث به یمن باز گشتند؛ اما یاسر در مكه ماند و تصمیم به سكونت در مكه گرفت. در آن زمان حكومت قبیله ای حكمفرما بود و افراد بیگانه و غریب در صورتی امنیت مالی و جانی داشتند كه به یكی از قبایل می پیوستند و در سایه آن قبیله قادر به ادامه زندگی بودند.
یاسر با «ابوحذیفه» بزرگ خاندان «قبیله بنی مخزوم» پیمان بست و به آن ملحق شد. پس از مدتی ابوحذیفه، یكی از كنیزانش را به ازدواج یاسر در آورد. نخستین ثمره این ازدواج، عمار بود كه در مكه چشم به جهان گشود و چون مادرش كنیز ابوحذیفه بود، طبق قانون بردگی، او نیز برده ابوحذیفه شد؛ ولی بعدها ابوحذیفه، عمار را آزاد كرد. از این رو عمار را به عنوان مولی ابوحذیفه (غلام آزاد شده ابوحذیفه) یاد می كنند. یاسر و سمیه فرزند دیگری به نام «عبدالله» داشتند كه همراه پدر و مادرش مسلمان شد.
از آنجا كه عمار در سال 37 هجری در جنگ صفین در سن 94 سالگی به شهادت رسید، می بایست، ولادت او 44 سال قبل از بعثت رخ داده باشد. همچنین اگر فرض كنیم كه یاسر در بیست سالگی ازدواج كرده باشد، چنین به نظر می رسد كه او و همسرش در آغاز بعثت حدود 60 سال داشته اند. همچنان كه «ابن سعد» به سند صحیح از مجاهد می گوید: «و كانت عجوزه كبیره» سمیه در حین شهادت در سن پیری بود.
آل یاسر از سابقون به اسلامند. سیره نویسان نوشته اند كه خاندان یاسر در خانه ارقم، در سال پنجم بعثت به حضور پیامبر(ص) آمده و مسلمان شدند. آنها سی و چندمین نفر بودند كه مسلمان شده و به اسلام گرویدند.
«سیدمحسن امین» می گوید: «به احتمال قوی دعوت عمار موجب مسلمان شدن پدر و مادرش شد.» مطابق برخی روایات، نخستین افرادی كه اسلام خود را آشكار كردند، هفت نفرند كه عمار ششمین و مادرش هفتمین آنها بود.
مسلمان شدن، خاندان یاسر بر قبیله بنی مخزوم بسیار گران آمد؛ زیرا آنها بردگان بنی مخزوم بودند. در این میان «ابوجهل» كه برادرزاده ابوحذیفه و از دشمنان سرسخت اسلام بود، خاندان یاسر را به جرم مسلمان شدن با انواع آزارها و شكنجه ها مجبور به ترك اسلام می كردند.
مشركان مكه با ابزارهای مختلف آنها را شكنجه می كردند كه می توان، به شكنجه با آهن گداخته از آتش، زدن تازیانه، غرق كردن در میان آبهای آلوده، پوشاندن زره های فولادین بر تن آنها و قرار دادن در مقابل آفتاب سوزان آنها اشاره كرد.
روزی عمار و پدر و مادرش را در آتش افكندند و پیامبر(ص) از آنجا عبور می كرد و آنها را در آن حال دید و خطاب به آتش فرمود: «یا نار كونی برداً و سلاماً علی آل یاسر» و به بركت دعای پیامبر(ص) آتش به آنها آسیب نرساند.
با این كه یاسر در سن كهولت بود؛ اما تحت شدیدترین شكنجه ها مقاومت كرد و در نهایت در اثر همین ضربات به شهادت رسید.
او و همسر قهرمانش نخستن كسانی بودند كه مدال شهادت را در تاریخ اسلام دریافت كردند. از دامن این و زن پاك دامن مرد بزرگ فرزندی به اسلام معرفی شد كه در میان مسلمین زبانزد و موجب فخر آنان است.
[ سه شنبه 4 بهمن 1390 ] [ 11:07 ب.ظ ] [ احمد ترابی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
موتور جستجوی خبر قطره >

ولایت فقیه