تبلیغات
صدر نیوز

صدر نیوز
((سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد.))امام خامنه‌ای مدظله‌العالی 
نویسندگان
نظر سنجی
در جهان امروز که جریان های افراطی شکل گرفته اند نظر شما درباره وحدت سنی و شیعه چیست؟

صفحات جانبی
دو روز پیش، نمایندگان کشورهای اروپایی در نشست بروکسل درباره تحریم واردات نفت ایران به توافق رسیدند و یک روز بعد، کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، قانون تحریم‌های جدید این اتحادیه علیه ایران را به 27 کشور عضو اتحادیه اروپا ابلاغ کرد.

بنا بر شواهدی، یکی از مشوق‌های اروپا برای این تصمیم، وعده‌های عربستان به جایگزینی نفت ایران بود که شرکت‌های اروپایی آن را نمی‌پذیرند و معتقدند عربستان نمی‌تواند جای خالی ایران را در بازار انرژی اروپا پر کند. براساس جلسه دو روز پیش، کشورهای اروپایی موظف شدند از هر گونه توافق نفتی جدید با ایران خودداری کنند؛ ولی واردات نفت از ایران تا زمان قطع کامل در آغاز ماه جولای(تیر) ادامه خواهد یافت. ظاهراً این فرجه حدوداً شش ماهه به دو علت است: 1- سه کشور بحران‌زده اقتصادی اروپا یعنی ایتالیا، اسپانیا و یونان که در بین کشورهای اروپایی بیشترین واردات نفت از ایران را دارند، چند روز پیش برای واردات نفت از ایران قرارداد بستند .

2- اینکه توافق‌کنندگان این تحریم، فرصت بیشتری برای ارزیابی ابعاد و پیامدهای آن داشته باشند و چنانچه متوجه شدند توانایی تحمل پیامدهای آن را ندارند، موضوع را به شکل دیگری تغییر دهند و همچنین به کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرصت دهند تا برای نفت ایران جایگزین مطمئنی پیدا کنند. با توجه به اینکه 18 درصد صادرات نفت ایران به اروپاست و از آن مقدار، حدود 70 درصد یعنی تقریباً معادل 13 درصد از کل صادرات ایران به اروپا، به سه کشور مذکور است، ایران مشکل خاصی ندارد و می‌تواند از این فرصت حدود شش ماهه استفاده کند و برنامه‌ریزی جدید و کلانی داشته باشد. به‌نظر می‌رسد چهار محور اصلی از برنامه‌ریزی جدید ایران می‌تواند عبارت باشد از: 1- خصمانه تلقی کردن رفتار اروپا که براساس آن باید پاسخ دقیق و سنجیده در نظر گرفته شود؛ مانند کاهش سطح روابط و یا حتی قطع روابط با برخی از آن‌ها. 2- چنانچه عربستان برای تأمین نیاز نفت اروپا جایگزین ایران شد، به‌علت عدم نیاز به چنین صادراتی، رفتار آن‌ها نیز باید خصمانه محسوب و به شکل مقتضی پاسخ داده شود. 3- بازارهای جدید و مطمئن، شناسایی  شود تا جایگزین اروپا گردد. 4- برای برخورد با پیامدهای منفی تبلیغاتی و مهار این حرکت که اقتصاد ایران را هدف گرفته، تدابیر صحیحی اتخاذ شود.
[ جمعه 7 بهمن 1390 ] [ 12:48 ب.ظ ] [ احمد ترابی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
موتور جستجوی خبر قطره >

ولایت فقیه