تبلیغات
صدر نیوز

صدر نیوز
((سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد.))امام خامنه‌ای مدظله‌العالی 
نویسندگان
نظر سنجی
در جهان امروز که جریان های افراطی شکل گرفته اند نظر شما درباره وحدت سنی و شیعه چیست؟

صفحات جانبی

جبهه پایداری انقلاب اسلامی باید «اصولگرایی» را به شکل فرهنگی و از نو تعریف کند و گر نه تفاهم فکری و تعامل اصولگرایان پیشرو و عدالت­خواه و حداکثری، شکننده و ناپایدار خواهد بود و هر زمان، امکان انشقاق و شکاف و به هم خوردن مرزها  با اصولگرایان میانه رو و حداقلی وجود خواهد داشت.

به نظر می رسد اصولگرایی از نوع جبهه پایداری بر دو پایه استوار است: یکى اعتقاد به تشیع حداکثری و توحید و ولایت همه جانبه و دوم، توجه به الزامات عملی و عینی دین، و باور به تکامل اجتماعى در جهت حاکمیت تشیع بر فرآیندهای علمی و اقتصادی و فتح سنگرهای کلیدی جهان.

کسانى که به تشیع حداقلی و میانه و ملی و سازشکار قائلند و یا کاملاً سکولار و مدرن شده­ اند (خط التقاط و انحراف) خود به خود از اصولگرایی منعزلند؛ هر چند گاهی در لباس اصولگرایی نمایان شوند و همینطور آنها که ـ هر چند مذهبی اند اما ـ  ساختارگرا و وضعیت­ گرا  هستند (خط تحجر و توقف)، اصولگرا نیستند و نمی توانند با اصولگرایى حقیقی به عنوان خط پیوند بین آرمان و عقلانیت، و خط تکامل گرایی تاریخی و اجتماعی و پیشرفت و عدالت بر محور ولایت و مهدویت، همراه ‌شوند.

جبهه پایداری باید این دو مرزبندی مهم را تبیین و تفهیم کند و در میان این ساختار دو شکافه فرهنگی، تعریفی روشن از اصولگرایی حداکثری و پیشروانه، و نیز، نظام فکری فشرده و جامع و پویای خود را ارائه دهد. اینکه جبهه پایداری می­ گوید: «با اصحاب فتنه و اصحاب سکوت و جریان انحرافی مرزبندی داریم»، در واقع این جبهه را از منزلت یک جبهه فرهنگی به یک جبهه سیاسی تنزل می دهد؛ علاوه بر اینکه این مرزبندی، یک ادعای سلبی و انفعالی است؛ نه یک حرکت فعال و ایجابی. این جبهه باید تعاریف و نظام فکری اثباتی بدهد و سیاست را به فرهنگ ترجمه کند و تحولات و تنازعات سیاسی را از نگاه و منظر و منزلت برتر فرهنگی، هدایت و مدیریت نماید. در این صورت است که جبهه پایداری می­ تواند راه مستقیم را برود و از نقشه­ ها و کیدهای خناسان در امان بماند و طرحی و برنامه ای بدهد که ادامه پروژه دولت احمدی ­نژاد و تصحیح و تکمیل آن باشد.

این تعاریف و نظام فکری می­ تواند زمینه­ گفت و گو و تعامل مجموعه فرهنگی دولت با جبهه پایداری را فراهم آورد تا این شکاف، آرام آرام پر شده و این تهدید، تبدیل به فرصت شود و نیز فضا برای توجه به شکاف ­های اصلی (به جای شکاف­ های فرعی) آماده تر گردد. بنابراین، این امر را باید از مسائل مهم و استراتژیک به شمار بیاوریم.
[ دوشنبه 8 اسفند 1390 ] [ 07:00 ب.ظ ] [ احمد ترابی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
موتور جستجوی خبر قطره >

ولایت فقیه