تبلیغات
صدر نیوز

صدر نیوز
((سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد.))امام خامنه‌ای مدظله‌العالی 
نویسندگان
نظر سنجی
در جهان امروز که جریان های افراطی شکل گرفته اند نظر شما درباره وحدت سنی و شیعه چیست؟

صفحات جانبی

محمود الزهار عضو بلندپایه حماس گفته است بعد از جنگ هشت روزه غزه، اسرائیل قبل از هرگونه حمله به ایران باید دو مرتبه فكر كند.

به گزارش «جوان»، چهارروز بعد از آتش بس بین مقاومت فلسطینی در غزه با رژیم صهیونیستی، منابع سیاسی در فلسطین و اسرائیل در حال سبك و سنگین كردن اثرات این جنگ هوایی هشت روزه هستند. جنگی كه به گفته منابع غیر رسمی در تل‌آویو، در جریان آن بیش از ۱۵۰۰ موشك از غزه به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیك شد.

توافق بین اسرائیلی‌ها با طرف فلسطینی كه شامگاه چهارشنبه به نتیجه رسید، چهار بند دارد:

۱- اسرائیل باید به تمام اقدامات خشونت آمیز و عصیانگری‌های خود علیه غزه از طریق زمین، دریا و هوا پایان دهد.

۲- گروه‌های فلسطینی به تمام اقدامات خشونت‌آمیز خود علیه اسرائیل از جمله پرتاب موشك و حمله به مواضع اسرائیل در خطوط مرزی پایان دهند.

۳- بازگشایی گذرگاه‌ها و تسهیل رفت‌وآمد اشخاص و انتقال كالاها از مرز‌های دوطرف و محدود نكردن حركت ساكنان نوار غزه به مناطقی خاص در اسرائیل.

۴- مسائل دیگر بر اساس درخواست( هریك از طرفین) پیگیری خواهد شد.

در ورای این توافق چهاربندی اما منابع فلسطینی و اسرائیلی می‌گویند كه اثرات نظامی این جنگ هشت روزه، احتمال اقدام نظامی رژیم صهیونیستی علیه ایران را به شدت كاهش داده است. در حالی كه طی روز‌های بعد از این توافق، چندین مقام بلند پایه جهاد اسلامی و حماس از پشتیبانی نظامی ایران در این جنگ قدردانی كردند، محمود الزهار، عضو بلند پایه حماس اولین نفری است كه اثرات استراتژیك اقدام نظامی تل‌آویو علیه ایران را در پس زمینه جنگ هشت روزه به طرف اسرائیلی یاد‌آوری كرده است. الزهار در گفت و گویی كه شبكه پرس تی وی انگلیسی آن را منتشر كرده گفت:«رژیم اسرائیل بعد ازشكست در جنگ غزه، اكنون قبل از انجام اقدام نظامی علیه ایران، دو مرتبه فكر خواهد كرد. محمود الزهار همچنین در گفت‌وگو با شبكه العالم با اشاره به اینكه برای ادامه مقاومت علیه رژیم صهیونیستی نیازمند كمك‌های ایران هستیم، از كشورهای حامی مقاومت فلسطین خواست به كمك‌هایشان به غزه ادامه دهند.

عضو ارشد حماس تصریح كرد: مقاومت نیازمند سلاح‌های پیشرفته است. محمود الزهار گفت: مقاومت پیش از این برای حمله به بخش‌هایی از اراضی اشغالی ۱۹۴۸ مانند بیت‌المقدس و تل‌آویو تنها می‌توانست عملیات شهادت‌طلبانه انجام دهد، اما این مناطق امروزه در تیررس مقاومت هستند و این معادله‌ای جدید است. عضو ارشد جنبش مقاومت فلسطین خاطرنشان كرد: از زمان اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸، هرگز موشك‌های مقاومت به این اندازه به مناطق تحت سلطه اشغالگران نفوذ نكرده بودند؛ امری كه اشغالگران را وادار كرد اعتراف كنند سراسر سرزمین فلسطین برای آنها ناامن است.

الزهار تأكید كرد: این جنگ باعث شد كه دشمن بفهمد ورود به نوار غزه هزینه‌های بسیار سنگینی برای این رژیم خواهد داشت و اگر رژیم صهیونیستی وارد غزه شود، ضربات بیشتری را متحمل خواهد شد و اسیران بیشتری خواهد داد. همچنین بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود الزهار در جمع خبرنگاران در نوار غزه نیز گفت: ما از ایران پول و سلاح بدون هیچ شرط و شروطی دریافت می‌كنیم و ما وامدار هیچ طرفی در نوار غزه نیستیم، بنابراین اشكالی ندارد كه اعتراف كنیم. وی افزود: كسانی كه از تعامل ما با ایران شگفت زده نشده‌اند پس با ایران در تامین مقاومت با پشتیبانی و سلاح رقابت كنند.

تحركات سیاسی تل‌‌آویو

منابع غیر رسمی در اسرائیل می‌گویند كه تل‌آویو بعد از جنگ غزه مجموعه‌ای از اقدامات را در دو سطح سیاسی و نظامی در دستور كار خود قرار داده است. منابع غیر رسمی در تل‌آویو دیروز به روزنامه ساندی تایمز چاپ لندن گفته‌اند كه تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد یك كشتی ایرانی در بندرعباس بارگیری شده تا سلاح و ادوات از جمله موشك‌های فجر- ۵ و همچنین نوعی از موشك شهاب را از راه دریا به سمت مصر بفرستد تا از طریق گذرگاه رفح به غزه برسد. یك مقام اسرائیلی كه نامش فاش نشد، در گفت و گو با ساندی تایمز گفته كه تل آویو صرف نظر از هرگونه آتش‌بسی، هر موشكی را كه بخواهد به غزه برود، هدف قرار خواهد داد. در سطح سیاسی هم، اسرائیلی‌ها روند تحركات سیاسی خودشان را تشدید كرده‌اند و دیروز روزنامه‌ها در تل‌آویو نوشتند كه مقام‌های سیاسی آنكارا و تل‌آویو طی روز‌های اخیر تماس‌هایی با همدیگر برقرار كرده‌اند، خبری كه احمد داوود اوغلو وزیر خارجه تركیه نیز آن را تأیید كرد. وزیر امور خارجه تركیه روز یك‌شنبه اعلام كرد آنكارا و تل آویو از طریق كانال‌های ارتباطی در خصوص از سر گرفتن روابط مذاكره می‌كنند. آنكارا و تل‌آویو بعد از حادثه حمله به كشتی مرمره در سال ۲۰۱۰، قطع رابطه كرده بودند و تركیه خواستار عذرخواهی رسمی تل‌آویو شد، ولی تل‌آویو چنین اقدامی نكرد. به نظر می‌رسد تركیه در وضعیت كنونی از نیاز طرف اسرائیلی به فضای سیاسی آگاهی دارد. احمد داوود اوغلو در عین حال تصریح كرد: در صورتی كه تل آویو به خواسته‌های آنكارا جامه عمل نپوشاند، مصالحه و آشتی ممكن نخواهد بود.

خسارت ۷۵۰ میلیون دلاری

اسرائیلی‌ها دیروز به فاصله چهار روز بعد از جنگ غزه، انتخابات درون حزبی برگزار كردند؛ انتخاباتی كه به نظر می‌رسد بنیامین نتانیاهورا در وضعیتی شكننده قرار داده است.روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از «ذا ماركر» وابسته اقتصادی خود افشا كرد: جنگ هشت روزه غزه برای اقتصاد اسرائیل حدود ۳ میلیارد شیكل ( بیش از ۷۵۰ میلیون دلار ) هزینه دربر داشته كه دست كم ۲ میلیارد آن صرف مخارج نظامی، برابر با پنج درصد كل بودجه جنگ سال ۲۰۱۲ این رژیم و یك میلیارد نیز صرف خسارات شهری شده است.در چنین شرایطی، «شائول موفاز» وزیر جنگ پیشین، رئیس حزب كادیما و یكی از رهبران برجسته مخالفان اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو را به دلیل موافقت با آتش بس و پایان دادن به عملیات نظامی مورد حمله و انتقاد قرار داد و بر اساس گزارش‌ها، اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی نیز خواستار تحقیق و سؤال از بنیامین نتانیاهو و ایهود باراك به دلیل شكست نظامی در غزه شده‌اند.

تبادل شرط و شروط میان مقاومت و تل‌آویو

- دولت قانونی فلسطین در نوار غزه با صدور حكمی، نقض آتش بس با رژیم صهیونیستی را كه به هشت روز خشونت‌های شدید پایان داد، یك گناه دانست.

- هزاران نفر از مردم انگلیس در حمایت از مردم غزه در لندن تظاهرات كردند.

- خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت و گو با سی ان ان، كه روزنامه یدیعوت احرونوت منتشر كرده گفته كه تشكیل دولت فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ را به رسمیت می‌شناسد.

- افراد ناشناس روز یك‌شنبه به خودروهای متعلق به فلسطینی‌ها در محله شوافات در بخش شرقی بیت‌المقدس آسیب رساندند و روی آنها این جمله تهدید‌آمیز را نوشتند:«غزه: بهایی كه باید پرداخت شود».
[ دوشنبه 6 آذر 1391 ] [ 11:08 ب.ظ ] [ احمد ترابی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
موتور جستجوی خبر قطره >

ولایت فقیه